Kafkas Çeçen Kültür Derneği İstanbul Türkiye

Abdurrahman ÖZDİL
07 Şubat 2014 Cuma
ÇEÇEN EVİ

1980’li yılların sonlarında İstanbul’da bulunan hemşeriler olarak yoğun gayretler, çok özverili çabalar sonucunda Aksaray’da bulunan ve halen derneğimizin bulunduğu apartman dairesini satın aldık. O zaman daireyi satın aldığımızda binada bulunan bütün daireler konut olarak kullanılmakta idi. Satın aldıktan sonra içeride birtakım tadilat yapıldı, salon kısmı genişletildi. Şimdiki şekil verildi.

Esasen derneğimizin daha geniş bir yere ihtiyacı vardı. Toplantılarımızı, ekip çalışmalarımızı yapabileceğimiz; kurslar, dersler yapabileceğimiz; düğün, yemek ve benzeri toplantılar yapabileceğimiz genişçe bir mekâna ihtiyacımız vardı. Bunun için de birçok araştırmalar yapıldı. O dönemde Çağlayan’da 2. katta bu taleplerimizi karşılayacak nitelikte bir yer bakıldı. Ancak tapusu yoktu. İleride problem olabilir endişesi ile alınmadı. İstediğimiz gibi bir yeri alabilecek maddi imkânlarımızda yoktu. Aksaray’daki Dernek olarak kullandığımız daire, yanlış hatırlamıyorsam 1989 yılında satın alındı. Merkezi yerde oluşu ve ödeme şartlarının bütçemize uyması nedeni ile yönetimce bunda karar kılındı. Satın alınmasında birçok hemşerilerimizin büyük katkı ve gayretleri oldu. Günümüzde halen cemiyet faaliyetlerini sürdürebiliyorsak, o zaman yapılan bu özverili çalışmaların büyük etkisi vardır. Kirada olsa idik belki de bugünlere gelemezdik. Bu işe katkısı olan ve derneğimizi bugünlere taşıyanların, emek harcayanların hepsinden Allah razı olsun. 

Bağlarbaşı Kafkas Kültür Derneği, Abhaz Derneği, Şamil Vakfı gibi kuruluşlarımızın mekânları çok güzel ve her türlü faaliyetleri yapacak imkânlar sağlıyor. Kurslar, geceler, ekip çalışmaları, kahvaltılar, her çeşit etkinlikler bol bol yapılıyor. Bütün bu faaliyetler için mekân çok önem kazanıyor. Maalesef böyle bir yerimiz bugüne kadar olamadı. Dua edelim de inşallah böyle geniş ve kaliteli mekânımız, onu dolduracak ve aktif olarak hakkı ile kullanacak insanlarımız olsun.

Topkapı’da eski Anadolu ve Trakya şehirlerarası otobüs terminallerinin bulunduğu alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çok büyük bir şehir parkı düzenlemesi yapıldı. Bunun içerisinde Panorama 1453 Fetih Müzesi, İBB sosyal tesisleri, Kültür A.Ş. bulunuyor. Ayrıca çok geniş parklar, havuzlar, amfi tiyatro, bir de yıllardır hizmet veren Topkapı Türk Evleri Kültür Mahallesi var. Burada Kazak Evi, Tatar Evi, Kıbrıs Evi, Bosna Evi, Kırgız Evi, Başkurdistan Evi gibi evler var. Bu evlerin mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olup güvenliğini de İBB sağlıyor. Burada bulunan evler adlarını aldıkları Cumhuriyetler tarafından tefriş edilmiş. Bu kültür evlerinde milletlerin milli kıyafetleri, özgün kültür ögeleri, kendilerini tarif ettikleri her şeyleri güzel bir şekilde sergileniyor.

Yapılan uzun soluklu çalışmalarımız sonucunda burada bir de Çeçen Evi olması konusunda ciddi bir aşamaya gelindi. Kafkas Çeçen Kültür Derneği’nin gerekli girişimleri ve başvuruları yapıldı ve Çeçen Evi olarak projeye işlendi. Şu anda da Çeçen Evi’nin yapımı hızla devam ediyor. Yakın zamanda hizmete açılacak olmasının heyecanını yaşıyoruz. Bu mekânın hem merkezi bir konumda olması, hem toplu taşıma araçları hem bireysel olarak ulaşımının kolay olması avantajlı. Ayrıca içerisini güzel tefriş edebilirsek, Çeçenlerin milli kıyafetlerini, kama, kılıç, isting ve diğer kültür ögelerini en güzel şekilde sergileyerek örnek bir mekân haline getirebilirsek güzel bir hizmet olur. Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait olan bina inşası tamamlandıktan sonra derneğimize teslim edilecektir. Bu konudaki gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. İyi dilek ve dualarınızı bekliyoruz.

Abdurrahman Özdil

07.02.2013

 

 


 

 

 

Bu Yazı Toplam 2692 Defa Okunmuştur
Kafkas Çeçen Kültür Derneği Mail Listesine Katılmak ve Düzenli Haber Bülteni Almak İçim Katıl
Etkinlik Takvimi

«  Aralık 2017  »
PzPtSaPeCuCt
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

 
Yorum / Makale
ÇEÇEN EVİ

Abdurrahman ÖZDİL
ÇEÇEN KÜLTÜRÜ TESPİT ÇALIŞMALARI 1

Erol YILDIR
ZAMANIN HÜKMÜ

Atila DOĞAN
ÇEÇEN HİLMİ (Bir PATENT Öyküsü)

ihsan BERKHAN
KURŞUN 1. bölüm

Ali BOLAT
TÜRKİYE ÇEÇEN DİASPORASININ EN ÖNEMLİ PROBLEMİ

Yahyahan GÜNEY
ŞEHİTLERİMİZ - GAZİLERİMİZ

Emin ALTUNBAY