Kafkas Çeçen Kültür Derneği İstanbul Türkiye

 ÇEÇEN YAZAR NOBEL ADAYI

Çeçen yazar Kanta İbragimov "Aurora" isimli romanı ile Nobel edebiyat ödülüne aday gösterildi.

İsveç bilimler akademisi Nobel komitesince ödüle aday gösterildiği kendisine bir resmi mektupla bildirilen yazar, "aurora" isimli romanının tanıtımını yakın zaman önce "Moskova milliyetler evi"nde yapmıştı.
İbragimov, amacı ne olursa olsun savaşın korkunç ve acımasız yüzünü ve iğrençliğini anlattığı romanında, bu kaos ortamı içerisinde bazı insanların güç ile nasıl servet edindiklerini ve ülkedeki çatışmalar üzerinden gelişen şiddet ile servet ilişkisini konu alıyor.
Bu adaylık Kantaİbragimov 'un ikinci kez Nobel Ödülüne aday gösterilişidir.

2010 yılında Kanta İbragimov'un " Çocukların Dünyası " isimli romanı Nobel Edebiyat Ödülü için aday gösterilmişti.
Kanta İbragimov Rusya Yazarlar Birliğinin bir üyesi ve Çeçenistan Yazarlar Birliği'nin de başkanıdır.
Kanta İbragimov ekonomik (iktisat) bilimler alanında bir akademisyen ve profesör doktor ünvanı taşıyor.
2004 yılında edebiyat ve sanat alanında Rusya Federasyonu Devlet Ödülü kazanmıştı.
Daha önce de "Dünya Çocuk" isimli kitabı ile 2010 yılında bu ödüle aday gösterilen Kanta İbragimov, Rusya yazarlar birliği üyesi ve Çeçen yazarlar birliği başkanı.

K. İbragimov 38 yaşından sonra öyküsel yazılar yazmaya başladı. Daha önce sadece ekonomik bilimler ve araştırmaları alanlarında makaleler yazıyordu.
İlk romanı olan "Geçmiş Savaşlar" 1999 yılında piyasaya çıkarak İbragimov 'a ün kazandırdı. Çeçenistan'da 90'lı yıllarda meydana gelen trajik olayları (savaşı) yazar bizzat kendisini yaşamış ve kitabında anlatmıştır.

K. İbragimov 20'den fazla bilimsel makale yazmış, üç monografi yazısı, tez konseyliği üyeliğinin yanı sıra "Geçmiş Savaşlar"(1999)  , "Beyaz Kafkasya " , "Tarih Öğretmeni" , "Çocuk Dünyası" , "Doğu Masalı" ve "Sorunlar Evi" isimli romanları da yazmıştır.

Bu haber 1748 defa okunmuştur.

  • PAYLAŞ :
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us

  Yorumlar
Adınız
E-mail Adresiniz
Yorumunuz
 
 Yorumlar
Henüz hiçkimse yorum yazmadı.

İlk yorum yazan siz olabilirsiniz.
Diğer Haberler
VEFAT HABERİ (AHMET BOLAT)
Kahramanmaraş ili Göksün ilçesi Gücüksu Köyünden Çeçen Ahmet BOLAT Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Dela gecha doyle.

 + Devamı

2014-2014 BURS SEFERBERLİĞİ ÇAĞRISI
Öğrenci bursları başlıyor. Kafkas Çeçen Kültür Derneği sizi geleceğimize destek vermeğe ve sorumluluğumuzu paylaşmaya çağırıyor.

 + Devamı

DÜĞÜN DAVETİ
Kahramanmaraş Göksun Çardak kasabasından Çeçen Şükran ve Ramazan (Hasan) YANDIR kızı Tuğba YANDIR ve Fatih DİLFİRUZ'UN düğünlerine bütün vaynah ve dostları davetlidir.

 + Devamı

KAMUOYUNA DUYURU (KINAMA)
Takvim Gazetesi, 20.04.2014 tarihli ve Abdurrahman Şimşek imzalı Paralel Suikast başlıklı birinci sayfa manşet ve devamında 12. ile 13. sayfada tamamen yalan ve iftiralarla dolu, tümüyle kötü niyet içeren bir haber görünümlü iftira yayınlanmıştır. Bu yalan haber ve bütün müsebbiplerini kınıyoruz.

 + Devamı

KAHVALTILI TOPLANTI DAVETİ
Vaynahların beraberliği ve kaynaşma için bursiyer öğrencilerimizle beraber 02 Mart pazar günü sabah Sultanahmet, Avlu Şerbethane isimli çeçenlerin mekanında kahvaltılı toplantı yapılacaktır. Tüm camiamız davetlidir.

 + Devamı

1944 ŞEHİTLERİNE DUA DAVETİ
iSTANBUL Kafkas Çeçen Kültür Derneğimiz tarafından 23 Şubat 1944 Şehitlerini anma için dua toplantısı yapılacaktır. Slayt gösterisi, sohbet, dua ve Yasin-i şerif ile tüm şehitlerimiz anılacaktır. Bütün hemşerilerimiz davetlidir.

 + Devamı

İSTANBUL ÇEÇEN EVİ HAZIRLANIYOR.
Kafkas Çeçen Kültür Derneği’nin girişimleri ve başvuruları sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesince yaptırılan çeçen evinde sona yaklaşıldı.

 + Devamı

Vefat Haberi (KEMAL CANBOLAT)
Kahramanmaraş ili Göksun ilçesi Çardak kasabasından Dernek emektarımız ve yöneticilerimizden fatih Canbolat beyin babası Çeçen Kemal CANBOLAT vefat etmiştir. Allah Rahmet eylesin. Dela gecha Doyla.

 + Devamı

ÇEÇEN SIĞINMACI SORUNU II
İstanbul Kafkas Çeçen Kültür Derneğimiz çalışmaları sonucu yurdumuzda bulunan Çeçen sığınmacı kardeşlerimize vatandaşlık verilmesine başlanıldığı bilinmektedir. Derneğimiz vatandaşlık işlemlerinde sıkıntı yaşanan sığınmacılar için tekrar resmi olarak yetkili makamlara müracaat etmiştir.

 + Devamı

DÜGÜN DAVETİ
Kahramanmaraş/Göksun/Çardak kasabasından Çeçen Özgül ve Abdurrahman ÖZDİL'in kızı Esra ÖZDİL&Yüce GÜMÜŞ düğünlerine bütün vaynah ve dostları davetlidir.

 + Devamı

Kafkas Çeçen Kültür Derneği Mail Listesine Katılmak ve Düzenli Haber Bülteni Almak İçim Katıl
Etkinlik Takvimi

«  Aralık 2017  »
PzPtSaPeCuCt
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

 
Yorum / Makale
ÇEÇEN EVİ

Abdurrahman ÖZDİL
ÇEÇEN KÜLTÜRÜ TESPİT ÇALIŞMALARI 1

Erol YILDIR
ZAMANIN HÜKMÜ

Atila DOĞAN
ÇEÇEN HİLMİ (Bir PATENT Öyküsü)

ihsan BERKHAN
KURŞUN 1. bölüm

Ali BOLAT
TÜRKİYE ÇEÇEN DİASPORASININ EN ÖNEMLİ PROBLEMİ

Yahyahan GÜNEY
ŞEHİTLERİMİZ - GAZİLERİMİZ

Emin ALTUNBAY